Bohužiaľ nie všetky správy sú vždy aj dobré. Aj keď bezprostredný príchod prvého skladacieho smartfónu Xiaomi vzbudil všetok záujem, pred niekoľkými chvíľami Trumpová administratíva pridala Xiaomi na blacklist v súvislosti s vojenskými operáciami.

Agentúra Reuters informovala, že Trumpova administratíva zaradila spoločnosť Xiaomi a ďalšie čínske spoločnosti na čiernu listinu vojenských služieb. Ide celkovo o deväť čínskych spoločností, ktoré by mohli stáť za armádou a čínskou špionážnou službou.

Týmto spôsobom bude na spoločnosť Xiaomi aj na ostatné spoločnosti platiť nový zákaz investovania. Zaväzuje každého investora z USA, aby sa zbavil svojich podielov v spoločnostiach na čiernej listine.

Bolo to americké ministerstvo obchodu, ktoré pridalo Xiaomi na zoznam spoločností s obmedzeným prístupom

V tejto chvíli je Xiaomi identifikované iba ako predpokladaná čínska vojenská spoločnosť, takže bude kvôli tomu vyšetrovaná. To znamená že sa to zatiaľ nepovažuje za hrozbu pre USA, a preto sa jej budúcnosť nemusí uberať rovnakým smerom ako Huawei.

Trumpova administratíva má navyše svoje dni spočítané. V polovici budúceho týždňa sa novozvolený Biden ujme predsedníctva Spojených štátov amerických a spolu s ním budú pravdepodobne zabudnuté mnohé rozhodnutia Trumpa a jeho administratívy.

Akonáhle budeme vedieť nové informácie o tomto americkom vyšetrovaní, budeme ťa informovať. V tejto chvíli je príliš skoro zhodnotiť, čo táto blokáda Spojených štátov prinesie Xiaomi.