Spoločnosť Xiaomi prostredníctvom svojich sociálnych sietí oznámila smutnú správu, ktorá mnohých prekvapila. Xiaomi zastaví výrobu populárneho modeluRedmi Note 10, a to všetko kvôli súčasnej polovodičovej kríze (kríza čipov), ktorá postihuje viacero technologických spoločností.

Smartfón, ktorý bol uvedený na trh iba v marci tohto roku, patrí k zariadeniam, ktoré boli najviac zasiahnuté nedostatkom čipov, a vďaka skvelému pomeru kvalita = cena bol zasa jedným z najpredávanejších.

Lúči sa Redmi Note 10 so všetkými?

Je dôležité zdôrazniť niektoré kľúčové body oznámenia, ktoré poskytla spoločnosť Xiaomi Indonesia. Po prvé, Xiaomi stále nevydalo žiadne globálne oznámenie o budúcnosti Redmi Note 10. Rozhodnutie sa v tejto chvíli týka iba Indonézie.

Redmi Note 10

Za druhé, bude ukončená iba 4G verzia Redmi Note 10. Tento smartfón má procesor Qualcomm Snapdragon 678. Niektorí používatelia tvrdia, že toto rozhodnutie môže súvisieť s tým, že sa Xiaomi chce zamerať na sériu SD 700. Tieto komentáre sú však nepotvrdenými špekuláciami.

Isté je, že verzia 5G Redmi Note 10 zostane v platnosti, pretože používa procesor Mediatek Dimensity, ktorý patrí do radu 700. V súčasnosti nie sú tieto procesory ovplyvnené polovodičovou krízou.

Prostredníctvom svojho oficiálneho Instagramového účtu spoločnosť Xiaomi Indonesia tiež vyzýva svojich zákazníkov a sledovateľov, aby si namiesto pôvodného Redmi Note 10 kúpili verzie Redmi Note 10 Pro alebo Redmi Note 10S.

Redmi Note 10: Možné príčiny jeho smrti

Správa o „strate“ Redmi Note 10 je mimoriadne šokujúca, pretože smartfón predstavoval pre spoločnosť Xiaomi obrovský úspech. V skutočnosti celkový predaj medzi všetkými verziami mobilného telefónu presahuje 10 miliónov predaných kusov.

Niektoré médiá ako CNBC Indonesia upozorňujú, že rozhodnutie zastaviť výrobu Redmi Note 10 môže súvisieť so sankciami USA voči čínskym spoločnostiam. Takáto situácia by výrobcom čipov mimo Číny sťažila splnenie požiadaviek, pretože polovodičové čipy sú veľmi dôležité aj pre iné oblasti, ako sú automobilový priemysel, notebooky či konzoly pre videohry.

Redmi Note 10

Takisto sa množia informácie, že situáciu ovplyvnili aj problémy s akciami a vydanie verzií Redmi Note 10 Pro a Redmi Note 10S. Dôvodom môže byť aj to, že niektoré továrne pracujú s minimálnym počtom zamestnancov. Na druhej strane je kvôli pandémii zatvorený veľký počet tovární, čo spôsobuje, že súčasná výroba polovodičov je nedostatočná.

Rovnako špekulácie naznačujú, že zámerom Xiaomi je zastaviť výrobu zariadení 4G alebo ich nechať iba v určitom rozsahu. Toto sú však iba dohady, pretože neexistuje žiadne oficiálne vyhlásenie ázijskej spoločnosti.

Obete „čipovej“ krízy

Nedostatok základných komponentov pre mobilné telefóny si vyžiadal ešte jednu obeť. Nedávno sa ukázalo, že kórejská spoločnosť Samsung tiež nariadila zastaviť výrobu špičkového mobilného telefónu Samsung Galaxy S21 FE z dôvodu nedostatku komponentov.

V každom prípade po rozhodnutí spoločnosti Xiaomi Indonesia je realita taká, že dnes, šesť mesiacov po uvedení na trh, sa indonézski spotrebitelia rozlúčia s pôvodnou verziou Redmi Note 10 a pravdepodobne sa onedlho rozlúčia aj spotrebitelia na iných trhoch, či už v Európe alebo Latinskej Amerike.

zdroj: xiaomiadictos