Možno často premýšľaš nad tým, kvôli čomu ti mešká balík alebo niekedy ani vôbec nepríde. Japonská kontajnerová loď ONE Apus počas búrky stratila takmer 2000 kontajnerov s rozličným tovarom, ktorý mal nasmerovené z Číny do USA.

Takéto veľké množstvo strát kontajnerov je v medzinárodnom lodnom priemysle zriedkavé. Správa Svetovej rady pre lodnú dopravu o stratách kontajnerov z roku 2020 zistila, že za posledných 12 rokov sa každý rok na mori stratilo v priemere 1 382 kontajnerov. To síce nie je málo ale je to určite menej ako strata takmer 2000 kontajnerov pri jednej plavbe.

Kontajenrová loď spoločnosťi ONE Apus, ktorú vlastní spoločnosť Chidori Ship Holdings, cestovala z čínskeho Yantianu do Long Beach v Kalifornii. Počas plavby ju zasiahla silná búrka asi 2 600 kilometrov severozápadne od súostrovia Havaj v Tichom oceáne.

Vlna spôsobila kymácanie a vytlačila kontajnery.

„Odhaduje sa, že počet stratených alebo poškodených kontajnerových jednotiek by mohol prekročiť 1 900, z ktorých asi 40 je považovaných za kontajnery na nebezpečný tovar“. Uvádza sa to vo vyhlásení spoločnosti.

Japonska kontajnerova lod

Na obrázku si môžeš pozrieť akým smerom mala namierené japonská nákladná loď ONE Apus, ako aj návrat smerom k japonským vodám.

Len za rok 2019 prepravil nákladný priemysel celosvetovo viac ako 226 miliónov nákladných kontajnerov.

Našťastie, táto japonská kontajnerová loď nemala smer do Európy, aspoň v tomto prípade. Obľubenou prepravou čínskych eshopoov je práve nákladná lodná preprava. Tá je pre nich mimoriadne výhodná. A ak sa niekedy stane, že ti balíček neprišiel, tak možno dôvod bude veľmi podobný tomuto. Ale úplnu pravdu sa nikdy nedozvieme.

zdroj: Reuters